U bevindt zich hier > home > Nieuws & Evenementen >

75-jarig Liftinstituut blikt terug met uitgave over liftgeschiedenis

Zo'n 70.000 personenliften in Nederland vervoeren dagelijks miljoenen passagiers. Daarmee is de lift een transportmiddel van betekenis. Toch komen ongevallen maar weinig voor. "De veiligheidszorg met betrekking tot liften in Nederland is in een zeer vroeg stadium gewoonweg goed geregeld," schrijft prof. mr. Pieter van Vollenhoven in het boek ter gelegenheid van 75 jaar Liftinstituut. De jubilerende keuringsinstantie vormt anno 2008 nog steeds de verbindende factor tussen alle partijen die betrokken zijn bij liftveiligheid.

Dalend gebruikersvertrouwen

"Het begin van het industriële tijdperk werd gekenschetst door een groot aantal liftongelukken," vertelt Liftinstituut-directeur Michael Douqué. "Een dalend gebruikersvertrouwen en een stagnerende groei waren het gevolg. Reden voor de liftindustrie om de overheid te motiveren veiligheidsregelgeving op te stellen."

Om op de naleving ervan toe te zien, werd op 7 juli 1933 de vereniging Nederlands Instituut voor Lifttechniek opgericht. Douqué: "Twee inspecteurs reden toen per fiets van lift naar lift in Amsterdam. Nu, 75 jaar later, tellen we als Liftinstituut zo'n 200 medewerkers en opereren we internationaal."

‘Poldermodel'

De reputatie van het Liftinstituut berust volgens Douqué niet alleen op deskundigheid, maar juist ook op de maatschappelijk onafhankelijke en onpartijdige positie. "Veiligheid werd lang gezien als alleen een taak van de overheid. In de jaren tachtig kwam daarin een kentering. Veiligheid is sindsdien meer en meer een taak voor de hele samenleving geworden. Bij het Liftinstituut gingen we al langer van die filosofie uit."

"Vanuit een soort van poldermodel hebben we altijd samen met liftproducenten, onderhoudsbedrijven, lifteigenaren en overheid aan liftveiligheid gewerkt. En met resultaat: Europees gezien ligt de veiligheid in Nederland op een ongekend hoog niveau. We zijn trots dat we daaraan een belangrijke bijdrage hebben mogen leveren", aldus Douqué.

Cadeau aan samenleving

De maatschappelijke betrokkenheid van het Liftinstituut blijkt ook uit de wijze waarop de organisatie het 75-jarig bestaan viert. "We vieren het weliswaar bescheiden, maar tegelijkertijd ook met heel Nederland. Begin september komt namelijk een bijzonder boek uit over de Nederlandse liftgeschiedenis en -veiligheid. We zien het als ons geschenk aan de Nederlandse samenleving," legt Douqué uit.

Het eerste exemplaar van het boek, dat onder meer via bibliotheken en scholen wordt verspreid, wordt 9 september in het Muziekgebouw aan 't IJ onthuld. Dit gebeurt onder het toeziend oog van alle partijen waarmee het Liftinstituut nauw samenwerkt. Geïnteresseerden kunnen alvast via www.liftinstituut.nl een eigen exemplaar reserveren.

Meer nieuws >>

Bellen kan ook

Bellen kan ook

Graag telefonisch contact? Neemt u dan contact op met ons hoofdkantoor. Bel 020 - 435 06 06. Wij zijn op werkdagen bereikbaar van 8.30 tot 17.00 uur.