Iedereen die aan of rondom uw gebouw werkt, moet dat veilig kunnen doen – ook als dat werk gebeurt met een gevelonderhoudsinstallatie. Als gebouweigenaar bent u daar verantwoordelijk voor. Zo moet u de installatie regelmatig laten keuren. Nu is die keuringsplicht nog belegd vanuit de Machinerichtlijn, per 20 januari 2027 schrijft de nieuwe Europese Machineverordening die plicht voor. Wat zijn uw verplichtingen? Welke keuringen zijn er? En wat betekent de wijziging van Machinerichtlijn naar Machineverordening voor uw VvE? We zetten alles op een rij.
Ik ben verplicht mijn gevelonderhoudsinstallatie te laten keuren. Kan de leverancier van de installatie die keuring ook voor mij uitvoeren?
Nee, u bent wettelijk verplicht om de keuring door een onafhankelijke keuringsorganisatie zoals Liftinstituut te laten uitvoeren. Na afloop ontvangt u een schriftelijke rapportage, een belangrijk bewijsstuk waarmee u financiële en juridische risico’s beperkt. Bij goedkeuring brengt de Liftinstituut-inspecteur een herkenbaar keurmerk aan op de installatie. Zo toont u bij alle gebruikers aan dat u uw zorgplicht serieus neemt en er alles aan doet om veilig werken mogelijk te maken.

Welke keuringen zijn er mogelijk voor veilig werken aan de gevel?
Wilt u uw gondel of hangladder laten beoordelen door de Liftinstituut-inspecteur? Kies dan voor de Veiligheidskeuring gevelonderhoudsinstallatie. Daarnaast bieden we ook de dienst Certificaat Veilige Glasbewassing. De Liftinstituut-inspecteur beoordeelt dan of glazenwassers uw gebouw veilig kunnen bewassen. De inspecteurs checken de binnen- en buitenzijde van het gebouw en controleren de werkinstructies. Tijdens deze keuring kunnen zij optioneel kijken of ook monteurs van zonwering, lichtreclames en gevelelementen hun onderhoudswerk veilig kunnen doen.
Waarin verschilt de nieuwe Machineverordening van de huidige Machinerichtlijn?
De nieuwe Machineverordening bevat onder meer cybersecurityeisen om machines tegen cyberdreigingen te beschermen. Als gebouweigenaar moet u erop toezien dat machines die na 20 januari 2027 zijn geïnstalleerd en verbonden zijn met internet, aan deze eisen blijven voldoen. Daarnaast bevat de nieuwe Machineverordening regelgeving over de invloed van software-updates en digitale aanpassingen op de machineveiligheid. Wilt u meer lezen over de gevolgen van de Machineverordening voor gebouweigenaren? Check deze update.